Praní záclon: Jak o ně pečovat a udržovat, aby byly stále krásné

 

JAK O ZÁCLONY PEČOVAT?

 

 Záclony zkrášlují interiér, v létě nás chrání před ostrým sluncem, v zimě naopak izolují od zevního chladu. V neposlední řadě záclony střeží naše drahocenné soukromí. Když jde o čištění domácího textilu, jsou záclony a závěsy často zanedbávány – a při tom právě čisté záclony významně ovlivňují celkový dojem z prostoru. Aby se při péči o záclony nic nepokazilo, máme pro vás postup jak na to!

 

RWRWŘ

SUNDÁNÍ HÁČKŮ A ŠNEČKŮ ZE ZÁCLONY

Je nezbytné záclony vyvěsit ze všech háčků, šnečků a dalších netextilních komponentů, aby se tak zabránilo potrhání záclony při praní. Je to jemný materiál a proto při sundavání dbejte opatrnosti hlavně na ostré rohy nábytku, prsteny a popřípadě štafle.

 

dw

VLOŽENÍ DO PRACÍHO SÁČKU 

Záclony je nutné složit a vložit do pracího sáčku, jako ochranu před zatrháním, poškozením a zmačkáním v bubnu pračky. Třebaže jsou záclony lehké, do sáčku vkládejte vždy jeden kus a do pračky je vkládejte po malém množství.

 

EWWE

JAK PRÁT ZÁCLONY 

Perte vždy na jemný program při maximální teplotě 30°C. Předejdete tak nechtěnému srážení textilií. Používejte jemné prací prostředky na barevnost dle prané záclony. Během praní se můžete věnovat ostatním částem okna. Mokrým hadříkem se saponátem omyjte důkladně garnýže a tyče, na kterých visí záclony. Také věnujte pozornost kroužkům, cvokům nebo parapetům. Případné pavučiny vysajte vysavačem.

 

DF

JAK ODSTŘEĎOVAT ZÁCLONY

Doporučujeme záclony odstřeďovat na max. 300/400 otáček, ideální stav je aby z nich nekapala voda, ale zůstaly ještě vlhké. V žádném případě nedoporučujeme používat sušičky prádla.

 

RRRR

JAK SUŠIT ZÁCLONY

Doporučujeme záclony nechat přirozeně uschnout přímo zavěšené na okně. Tímto předejdeme mačkání a v nejlepším případě i následnému žehlení.

 

JJFJF

JAK ŽEHLIT ZÁCLONY

Pokud ale potřebujete záclony i přesto vyžehlit, žehlete na nejnižší možnou teplotu. Nejpohodlněji se záclony žehlí se stojací parní žehličkou.  Dále dbejte vždy pokynů na etiketě s pracími symboly u konkrétního produktu.

 

 

 

VŽDY DBEJTE POKYNŮ NA TEXTILNÍCH ETIKETÁCH VŠITÝCH KE KONKRÉTNÍMU KUSU TEXTILU 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz